Oastme.info

Diagnostika a liečba astmy

Diagnostika a liečba astmy
 

Reklama
Originálne darčeky na igift.skMagazín pre ženy Magazín pre mužov men.sk Preventívna prehliadka

Na diagnostiku astmy sa využíva viacero vyšetrení. Ide o klinické vyšetrenia ako napríklad vyšetrovanie piskotov, vŕzgania priedušiek a predlžovaných výdychov. Ďalej ide o vyšetrenie inspiračného postavenia hrudníka a činnosti pomocných dýchacích svalov. Ďalšími vyšetreniami sú funkčné vyšetrenia pľúc: pozoruje sa obštrukčná ventilačná porucha, hyperinflácia pľúc bez poruchy difúznej kapacity pľúc, nedokonalý prietok vzduchu po užití metacholínu, zlepšenie prietoku po užití bronchodilatačných liekov (lieky, ktoré rozširujú priedušky a priedušničky). Laboratórnym nálezom pri astme je zvýšený výskyt eosinofilov a abnormálny obsah plynov v krvi – ide o znížený obsah kyslíka. Röntgen hrudníka je väčšinou negatívny – bez zmien. Pri diagnostikovaní astmy je nutné poznať i detailnú históriu astmy a alergií v rodine pacienta a treba aj overiť psychický stav pacienta.

Astma sa lieči farmakologicky – tzn. liekmi. Používajú sa lieky, ktoré uvoľňujú hladké svaly dýchacích ciest (beta adrenergné látky, metylxantíny, anticholinergiká) a lieky pôsobiace preventívne alebo eliminujúce zápal dýchacích ciest (kortikosteroidy – formou inhalátora, injekcií alebo tabletiek , antileukotriény – ako monoterapia pri pretrvávajúcej ponámahovej astme a lieky ktoré stabilizujú membrány mastocytov). Na akútnu liečbu sa využívajú krátko pôsobiace beta agonisty vo forme inhalátora, kortikosteroidy - beklometazon, budezonid, flutikazon, mometazon, anticholinergiká, aminofylín, terbutalín, epinefrín, isoproterenol a kyslík ak je to nutné. A na liečbu chronickej astmy sa využívajú kortikosteroidy vo forme inhalátora, Cromolyn sodium a Nedocromil sodium tiež vo forme inhalátora. Chronická forma obyčajne nevyžaduje lieky v priebehu akútnej fázy.

Čo je astma | Klasifikácia astmy | Príčiny astmy | Diagnostika a liečba astmy | Chrípka | Kvitnúce čaje | Vtipné darčeky | Darčeky pre mužov
© 2009 All Rights Reserved